BOĞAZLIYAN TEKNOLOJİ PORTALI

BOĞAZLIYAN BİLGİ VE TEKNOLOJİ HABER SİTESİ

BOĞAZLIYAN TEKNOLOJİ PORTALI - BOĞAZLIYAN BİLGİ VE TEKNOLOJİ HABER SİTESİ

VakıfBank İnternet Şubesi Kullanıcıları Dikkat !!!

Daha önce AKbank ve Yapıkredi kullanıcılarını tehdit eden sahte mailler şimdi Vakıfbank kullanıcılarını tehdit ediyor.

     Bankaların internet siteleri ile aynı dizayn ve görünümünde olup sizden şifrenizin kullanım süresinin sona ermek üzere olduğunu söylüyor ve şifrenizi güncellemenizi isteyerek, faklı bir internet sitesi fakat bankanın birebir aynı görünüm ile sizden bütün bilgilerinizi girmenizi sağlıyor. Daha sonra hesabınızı ele geçirenler hesabınızı boşaltmaya çalışıyorlar.

     Bir Akbank kullanıcısı olarak şöyle bir eleştiri getirebilirim ki; Akbank internet şubesine girmek için sizden istediği 3 şey daima aynı ;

  1. Müşteri numaranız
  2. Kulanızı adınız
  3. Şifreniz

     Bu üç bilgiyi ele geçiren biri hesabınıza ulaşabiliyor. Para Transferinde cep telefonuna gönderilen mesaj ile biraz güvenlik arttırılmış durumda fakat İşbankası internet şubesi için he seferinde farklı bir güvenlik sorusu ile güvenliğiniz birkat arttırılmıştır.Sorunun birini bilen birisi için farklı bir soru sorması ve 3 yanlıştan sonra interaktif hesabınızın kapatılması daha güvenlidir.  Haklbank internet şubesi için kullanılacak bilgisayara sertifika yüklenmesi ise güvenliğin bir hayli yüksek olduğunun göstergesidir.

Yine de bankaların internet şubesi kullanıcıları için daha dikkatli olmaları ve her bilgisayardan hesaplarına ulaşmamaları konusunda uyarmak istiyorum.

Mehmet AKINOL
Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni

Bu yazı toplam 5892 kere okunmuştur

Category: Duyurular