BOĞAZLIYAN TEKNOLOJİ PORTALI

BOĞAZLIYAN BİLGİ VE TEKNOLOJİ HABER SİTESİ

BOĞAZLIYAN TEKNOLOJİ PORTALI - BOĞAZLIYAN BİLGİ VE TEKNOLOJİ HABER SİTESİ

Bilgisayarım bu aralar çok yavaş çalışıyor diyorsanız

Bilgisayarım bu aralar çok yavaş çalışıyor,  hem de benim sözümü dinlemiyor diyorsanız bu haber size göre.

Bilgisayarlarınızda virüs olduğundan şüpheleniyorsunuz çünkü son günlerde çok yavaşladığını, bilgisayarda hiçbirşey yapmasanızda modem ışıklarının sürekli yanıp söndüğünü görüyorsunuz. Sisteminizde antivirüs programları ile tarama yaptığınızda onlarca casus program, virüs çıktığında nerden geldi bunlar diye şaşırıyorsunuz.

Hiçbir virüs, casus yazılım, solucan kendi başına yüklenemez. Hatta mail gruplarında  dolaştığı gibi birini MSN nize eklemekle msnniz ele geçmez yeter ki ondan gelen dosya ve kötü yazılımları kabul etmeyin. Hatta ücretsiz antivirüs spyware temizleme programları gibi sisteminizi tamamen etkisi altına alacak programlara hiçte itibar etmeyin. Bu tür temizleme programları  çok hızlı bir tarama yapıp virüs bulmuş gibi gösterip bunları  temizlemek için sizden para talep ediyor, masaüstü resminizi değiştiriyorlar, sürekli açılan pop-up pencereler ile satın almanızı söylüyorlar. Normal yöntemlerle bu tür programlar kaldırılamıyor. Bundan dolayı bedava antivirüs programlarına aldanmamanız getirisinden çok sizi uğraştırması göz önüne alınmalıdır. Ayrıca download ettiğiniz sitelere dikkat etmek, sohbet ortamında güvendiğiniz arkadaşlardan dahi bedava resim, bedava kontör gibi mesajlarla programcıkları kabul etmemek bilgisayarınızın daha güvenli kullanımı için gereklidir.
İnternet hızınız sizi çıldırtacak kadar yavaş ise …..

Öncelikle yavaş diyebilmeniz için internet hızınızı bir teste tabi tutmanız gerekiyor… Türk Telekom’un internet sitesindeki ADSL Hız Testi ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Bilgisayarınızı test etmek için internet bağlantınızı kullanan programları kapatıp bu linke tıklayarak sonucu görebilirsiniz..

Sonuç beklentilerinizin altındaysa ilk akla gelen sebeplerden biri bilgisayardaki virüs yada ajan yazılım (Spy)’lardır. İşte bilgisayarınıza virüs yada spy olup olmadığını araştırmanın en pratik yolu…

 Öncelikle tüm internet sayfalarını kapatınız. Daha sonra ; Başlat—>Çalıştır—> cmd—> netstat komutunu giriniz. Bu komutun ardından sıralanan tüm bağlantılar, arka planda çalışarak değişik adreslere bağlantı kurarak sizin download yapmanızı engelleyen Virüs yada Spy’lardır.2008 Antivirüs raporuna göre en iyi 10 Antivirüs programı seçildi. Listenin tepesine güncelleme işlemi ise yalnızca saniyeler süren, yavaş çalışan sistemleri bile yormayen ve en sinsi ‘düşmanlara’ bile merhamet göstermeyen Bitdefender yerleşti.

Bu yazı toplam 30548 kere okunmuştur

Category: Duyurular
 • mert says:

  tşk ederim

  13 January 2010 at 11:39
 • anonim says:

  saol

  27 January 2010 at 14:24
 • oktay says:

  dedıklerını ve yazılanlkarı yaptım …
  verdiğin komutu gırdıkten sonra bı sıyah sayfa acılıyo ekranda 3 sn. durmadan kapanıyo okuma fırsatı bıle yok her seyı yapıyorum ama olmuyo

  31 January 2010 at 01:21
 • memos says:

  bilgisayarım acılmıyor salerce

  12 August 2010 at 21:16
 • savaşcı says:

  saol kardeş ama bilgisayarın gücü ile ilgili de olabilrmi ?

  07 January 2011 at 20:06
 • batuhan says:

  0.45 İyimi ?

  12 February 2011 at 11:37
 • ibrahim demirkan says:

  Valla bizim ki hiç çalışmıyo napacaz? Hocamı çağıralım belediye alo cenazeyimi arayalım.

  27 June 2011 at 13:29